20 Nisan 2017 Perşembe

Ailelere Oyun Önerileri

Taze bir baba olarak itiraf ediyorum ki çocuğumuzla her zaman oyun oynamak kadar saçma bir önerme yok. Baba olmadan önce de ailelere sürekli çocukları ile oynamalarını önermiyordum zaten. Daha pedagojik bir yaklaşımla nitelikli vakit geçirmelerinden dem vuruyordum.
Artık yaptığım atölyelerde ailelerle paylaştığım şey oyun sağlayıcı olmanın püf noktaları. En önemli bulduklarımı da buradan paylaşıyorum.


1.Oyun kültürü kendi çocukluğunuzda nasılsa şimdi de aynı. Hiçbirimiz amiral battı oyununu, aynı arabayı ya da bebeği hep oynamadık. Sokakta bir hafta bilye oynamak moda idi, diğer hafta gazoz kapağı. Bu değişkenliği bilerek evinizi endüstriyel oyuncaklarla bir yığınağa çevirmeyin.
2.Son oyun atölyesinde büyük karton bardaklar ve gazoz kapakları ile oyunlar oynadık. Çocukların oyunlar ürettiklerini gördük. Bir oyun sağlayıcı olarak alışverişlerinizde neyi nasıl oyuna çevirim bakış açısı ile ucuz eşyaya ve oynayıp gerekirse atılacak materyallere yöneltin. İş yerinizden gazoz kapakları, marangozlardan küçük ahşap parçalar, straforlar, kartonlar. Her hafta materyal değiştirin. Bittiğinde o materyalleri kendi içlerinde kombinleyin.
3.Yaz geliyor. Bahçede, kumsalda oyun oynaması için çocuklarınıza oyun çantası hazırlayın. Mesela küçük bir alet çantası alın. İçine kaşık, kepçe, renkli çubuklar, yapıştırıcılar koyun. Ve bu malzemelerle doğada oyunlarını üretmelerine aracılık edin.
Oyun her şeyle, her yerde…

Her zaman oynamayın ama onlara oyun ortamı, araç gereci sağlayıcısı olun.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder